DOMÁCÍ SOUBOR - Divadlo Cylindr

Divadelní soubor Cylindr je uskupení umělců kolem Ivety Duškové. Zabývají se autorským divadlem pro dospělé a pohádkami pro děti.

Vznikl v roce 2005 a jeho základním stavebním kamenem byl herecký ročník vedený Ivetou Duškovou a Jiřím Trnkou na VOŠ herecké v Praze v Michli, který v témž roce završil studium. Úspěšné představení Oheň na hoře, které hrajeme dodnes, soubor nazkoušel už během svého studia. Od prvopočátků Cylindr provází dvě významná jména, která jsou s jeho činností úzce spjatá. Jedná se o pedagožku, herečku, scénáristku a režisérku v jedné osobě Ivetu Duškovou a divadelní kritičku Janu Soprovou.

Divadelní soubor Cylindr je uskupení umělců, kteří se zabývají autorským divadlem. Hlavním naším cílem je tvořit. Chceme vytvářet nové projekty, v nichž budeme mít prostor vyzkoušet si své schopnosti. V našich představeních jde o propojení dramatických, hudebních, výtvarných i hereckých prvků. Všechny inscenace, které hrajeme, vynikají originálním zpracováním, hereckými výkony, procítěným tancem, živou hudbou a zpěvem.

První hry, kterými Cylindr vstoupil na prkna, která znamenají svět, byly hlavně věnovány dětem všech věkových kategorií. Dnes nabízíme šest různých představení, které spojuje jeden společný jmenovatel, tím je osobitý rukopis Ivety Duškové, která všechna představení režijně i scénáristicky připravila. Představení jsou hravá, živá a vždy se při nich děti něco nového naučí. Největší úspěch sklidila Veselá nauka Klauníka Notíka, která se v podání našich herců (Petry Bílkové a Vandy Hauserové) pod vedením Ivety Duškové dočkala i několika dílného televizního zpracování v České televizi. Představení Škola Malého stromu podle stejnojmenné knihy Forresta Cartera, které se hraje hlavně v Divadle Lávka, zase zapadá známého indiánského konceptu Jaroslava Duška, který ve stejném divadle hraje slavná představení jako např. Čtyři dohody a Pátá dohoda.

Časem, jak rostla herecká základna souboru, tak jsme začali produkovat i představení pro dospělé. V současné době jich Cylindr zastřešuje již pět. Jedná se o velký záběr mezi různými žánry. Uvádíme komorní hry jako Na cestě či Tonku Šibenici, stejně jako představení Improvyžlace, při kterém čtyři herci a jeden hudebník za hodinu nabídnou divákům vždy nové a originální představení, které vzniklo tady a teď a jen pro ně. Jedním z posledních projektů z naší dílny je pohybově-hudební představení BlaŽenka, které se s nadhledem zabývá tématem násilí na ženách.

V současnosti se připravuje cyklus představení na motivy povídek a historie Malé Strany. Premiéra první hry o vodníkovi z Čertovky proběhne v prosinci 2012.

Další informace

Zobrazeno 10530 krát Naposledy změněno čtvrtek, 22 srpen 2013 10:09