JELENA

9. 10. 2017 19:30

Pro třináctou sezónu našeho divadelního spolku Ochotní Suchdolníci jsme vybrali jeden z příběhů ze současného Ruska. Z tohoto námětu se nakonec stalo téma mnohem obecnější, které nejlépe vyzní v absurdnosti a těžké uchopitelnosti ruské společnosti a ruského smýšlení.

Skutečný příběh dělnice Jeleny Razdujevové, narozené v roce 1977 a žijící v Kalužské oblasti, převyprávěla Světlana Alexijevičová ve své knize rozhovorů. Pro svou vysněnou lásku Jelena opouští vše a všechny, včetně svých milovaných dětí.

V naší hře je příběh Jeleny provázán s tradiční ruskou pohádkou o žabce carevně. Ostrý kontrast mezi stylizovaným světem pohádky, ireálnem a reálným tragickým příběhem mladé matky tří synů se postupem hry stírá, až se naprosto rozpadne. Rozumem vytyčené hranice jsou nesmírně křehké.

Jak pro Světlanu Alexijevičovou, tak i pro nás, bylo jednání Jeleny naprosto nepochopitelné. Skrze přijímání Jeleny se postupně hlavním tématem této inscenace stala jinakost. Nejde o ztotožnění, ani o pochopení, ale o snahu přijmout odlišnost, byť jí nerozumíme a byť se nám třeba i příčí.

Výtěžek z představení zašleme na podporu projektů společnosti Člověk v tísni.

Délka představení 60 minut.

AKCE JIŽ PROBĚHLA